Frezowanie dla początkujących

W ostatnich latach niesamowicie rozwinęła się technologia frezowania CNC w naszym kraju. Księgarnie coraz bardziej pełne są podręczników dla osób, które chcą rozpocząć frezowanie tą metodą, ale także coraz więcej mamy porad na temat tego jak samodzielnie zaprogramować frezowanie cnc na frezarce.


Obecnie na rynku mamy ponad sto najróżniejszych odmian sterowania maszynami NC, wszystkie one napisane są w różnych językach programowania, co stanowi niestety często problem dla osób, które znajdują się w tej branży, ale nie zetknęły się dotąd z programowaniem. Istnienie tak wielu jeżyków programowania powoduje, że fabryki mają problemy z przygotowaniem fachowej kadry, która mogłaby zarządzać. Każdy zakład pracy zwykle ma kilka rodzajów obrabiarek CNC, działających na kilku rodzajach sterowania. Kadra zarządzająca musi uczyć się programowania w obrębie tylko tych programów, co stwarza problem przy przesuwaniu jej do innych działów firmy.

Wyjściem z sytuacji może być korzystanie z firm zewnętrznych, które udostępniają fachowców w obrębie jednego programu. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z koniecznością pracowania na danym programie tylko przez pewien okres czasu. Wówczas nie będziemy musieli uczyć się z podręczników w jaki sposób rozumieć klucz rozkazów programowych MTS. W podręcznikach takich opisane są wszystkie parametry tworzące blok NC, w książkach takich znajdują się rysunki i przykłady. Można takie książki kupić przez internet.

Pomimo korzystania z zewnętrznej firmy, która będzie nam pomagała frezować w niektórych programach, warto samodzielnie wdrażać się w frezowanie i programowanie. Firmy zewnętrzne wówczas mogą być wykorzystywane tylko w szczególnie trudnych sytuacjach.

Comments are closed.